STAFFORDSHIRE & WEST MIDLANDS BILLIARDS & SNOOKER ASSOCIATION
STAFFORDSHIRE & WEST MIDLANDS BILLIARDS & SNOOKER ASSOCIATION - Logo

STAFFORDSHIRE & WEST MIDLANDS BILLIARDS & SNOOKER ASSOCIATION

SPONSORED BY INTER COUNTY LOGISTICS

History & Timeline

Individual Championship

Individual Championship

PREVIOUS WINNERS

Robbie James

Robbie James

2017 - Landywood SC

Reanne Evans

Reanne Evans

2016 - Sedgley Ex Service

Adrian Rosa

Adrian Rosa

2015 - Lea Hall

Callum Downing

Callum Downing

2014 - Brandhall Labour

Andrew Highfield

Andrew Highfield

2013 - Sedgley Ex Service

Reanne Evans

Reanne Evans

2012 - Sedgley Ex Service

Matthew Davies

Matthew Davies

2011 - Shifnal

Robbie James

Robbie James

2010 - Landywood SC

David Turner

David Turner

2009 - Landywood SC

Daniel Ward

Daniel Ward

2008 - Sedgley Ex Service

Daniel Ward

Daniel Ward

2007 - Sedgley Ex Service

Daniel Ward

Daniel Ward

2006 - Sedgley Ex Service

Mark Joyce

Mark Joyce

2005 - Masters SC

David Hall

David Hall

2004 - Sedgley Ex Service

Paul Harper

Paul Harper

2003 - Landywood SC

Wayne Saidler

Wayne Saidler

2002 - Wednesbury Cons

David Hall

David Hall

2001 - Sedgley Ex Service

Matthew Davies

Matthew Davies

2000 - Shifnal

Matthew Davies

Matthew Davies

1999 - Shifnal

Matthew Davies

Matthew Davies

1998 - Shifnal

Jon Hoggarth

Jon Hoggarth

1997

Paul Harper

Paul Harper

1996

Lee Mallen

Lee Mallen

1995

Daryl Grainger

Daryl Grainger

1994

John Bayliss

John Bayliss

1993

Steve Osell

Steve Osell

1992

Daniel Buskin

Daniel Buskin

1991

Jayson Morris

Jayson Morris

1990

Karl Payne

Karl Payne

1989

Dave Hoggarth

Dave Hoggarth

1988

Martin Clark

Martin Clark

1987

Martin Clark

Martin Clark

1986

Steve James

Steve James

1985

Zenon Lembicz

Zenon Lembicz

1984

Dave Williams

Dave Williams

1983

Stan Bate

Stan Bate

1982

Geoff Grennan

Geoff Grennan

1981

Zenon Lembicz

Zenon Lembicz

1980

Bob Homer

Bob Homer

1979

Stan Bate

Stan Bate

1978

Geoff Grennan

Geoff Grennan

1977

Geoff Grennan

Geoff Grennan

1976

Albert Woodbridge

Albert Woodbridge

1975

Terry Brenton

Terry Brenton

1974

Zenon Lembicz

Zenon Lembicz

1973

Alan Barnett

Alan Barnett

1972

Brian Guillemard

Brian Guillemard

1971

Alan Barnett

Alan Barnett

1970

Ken Campbell

Ken Campbell

1969

Albert Woodbridge

Albert Woodbridge

1968

Peter Shelley

Peter Shelley

1967

Alf Holland

Alf Holland

1966

Albert Woodbridge

Albert Woodbridge

1965

Alf Holland

Alf Holland

Winner 1964

Terry Brenton

Terry Brenton

1963

Alan Barnett

Alan Barnett

1962

Ernie Palmer

Ernie Palmer

1961

Alan Barnett

Alan Barnett

1960

W.Arthur Oakden

W.Arthur Oakden

1959

Terry Brenton

Terry Brenton

1958

Alan Barnett

Alan Barnett

1957

Alan Barnett

Alan Barnett

1956

Ron Binfield

Ron Binfield

1955

Tom Postlethwaite

Tom Postlethwaite

1954

Ken Whitlock

Ken Whitlock

1953

Ken Whitlock

Ken Whitlock

1952

Ron Reynolds

Ron Reynolds

1951

Kenny Burns

Kenny Burns

1950

Alan Barnett

Alan Barnett

1949

Tom Postlethwaite

Tom Postlethwaite

1948

Bernard Carter

Bernard Carter

1947

Horace Hunt

Horace Hunt

1946

Percy Pamplin

Percy Pamplin

1945

Steve Greenway

Steve Greenway

1944

Bob Davis

Bob Davis

1943

1941

September 1941

Inaugural Season 1941/42

ANDREW HIGHFIELD

DAVID HALL

LANDYWOOD SNOOKER

CRESCENT SILVER

.

PERRY'S TABLE TECHNICIANS

.

WEST MIDLANDS MAGAZINE LTD

SNOOKER4U.COM

BASED IN WEDNESBURY 0800 0236246 - sales@snooker4u.com

PAUL HARRISON

  • PAUL HARRISON SNOOKER COACH

WARWICK SPICE